avtovaz_spolocnost_1

AvtoVAZ, akciová spoločnosť je najväčším výrobcom osobných automobilov v Ruskej federácii a východnej Európe. Od svojho založenia v roku 1966 po rok 1971 sa spoločnosť nazývala VAZ – Volžský automobilový závod. Od roku 1971 sa spoločnosť nazýva AvtoVAZ.

Výroba automobilov na automobilovom závode sa spája so značkami Žiguli, Niva, Samara a Lada a u nás menej známymi značkami ako Sputnik a Oka. V súčasnosti sa v AvtoVAZe montujú aj vozidlá Nissan a Renault.

Centrála spoločnosti a hlavný výrobný závod sa nachádzajú v meste Togliatti, Samarská oblasť, Ruská federácia.

Administratívna budova spoločnosti AvtoVAZ v Togliatti.

avtovaz_spolocnost_2

Výrobná kapacita Volžského autozávodu predstavuje v súčasnosti 900 tisíc automobilov za rok. Proces montáže automobilov sa vykonáva na piatich montážnych linkách. Každý automobil je následne samostatne testovaný na špeciálnej skúšobnej ploche. AvtoVAZ zamestnáva v súčasnosti (mimo dcérskych spoločností) cca. viac ako 70 000 ľudí.

Testovacia plocha závodu AvtoVAZ

avtovaz_spolocnost_3

Modelové rady AvtoVAZ:
Typová rada Lada X Vesta, XRAY
Typová rada Lada Kalina
Typová rada Lada Priora
Typová rada Lada Granta
Typová rada Lada Largus Typová rada Lada 4×4

Modelové rady vyrábané v spolupráci s inými spoločnosťami:
Chevrolet Niva – General Motors
Datsun on-DO – Nissan
Lada Largus – Renault Nissan
Nissan Almera – Nissan

AvtoVAZ sa významne angažuje aj v športovej oblasti. Od roku 1973 sa v meste Togliatti organizujú preteky „Серебряная ладья“ (Strieborná lada). Dnes sú tieto preteky súčasťou Autocross-ového šampionátu Ruskej federácie.

AvtoVAZ je rovnako účastníkom Majstrovstiev sveta cestovných automobilov FIA WTCC a symbol LADA sa takisto objavil aj na pretekoch F1.

Vitalij Petrov v kokpite vozidla Renault F1. Vedľa predného kolesa reklama LADA.

avtovaz_spolocnost_4