Presne pred 40 rokmi, dňa 5. apríla 1977, sa začala písať história automobilu VAZ-2121 “Niva” – v tento deň sa začala sériová výroba legendy LADA NIVA 4×4.

Lada 4×4 Niva bolo prvé jedinečné vozidlo kompletne navrhnuté na Volžskom automobilovom závode VAZ. Odborníci spoločnosti AVTOVAZ vytvorili skutočne unikátny model, ktorý začal novú éru v histórii 4WD (pohon 4×4) vozidiel.

Vďaka svojej jedinečnej konštrukcii automobil Niva vytvoril nový segment na trhu s automobilmi. Vozidlo, ktoré bolo pôvodne vytvorené pre zložitý terén v podmienkach Sovietskeho zväzu sa stalo mimoriadne populárne nie len v domácom prostredí ale aj v zahraničí.

V súčasnosti na planéte Zem nie je miesto, kde nenájdete legendárny off-road LADA NIVA. Niva úspešne funguje na všetkých kontinentoch, dokonca aj v Antarktíde.

Automobil Niva preukázal svoju spoľahlivosť a schopnosť pracovať v extrémnych klimatických podmienkach na ruskej stanici Bellingshausen v Antarktíde.

Niva tiež zdolala severný pól, Everest, Fujiyamu. V roku 1988 dosiahla na Evereste základný tábor vo výške 5200 metrov a v roku 1999 sa „vydriapala“ do výšky 5726 metrov nad morom na Tibetskú náhornú plošinu v Himalájach.

LADA NIVA 4×4 sa stala základom pre vytvorenie rôznych modifikácií. V súčasnej dobe je narátaných okolo 30 verzií vozidiel, ktoré boli vyrobené na základe LADA 4х4 NIVA: pick-upy, obrnené vozidlá, plávajúce extremály, minivany, zásahové vozidlá pre políciu, zdravotnícku pomoc a pre pomoc v núdzových situáciách, atď. V histórii tohto vozidla boli aj také jedinečné projekty ako vojenské obojživelné vozidlá alebo dokonca cirkusové vozidlá, ktoré boli dané cvičeným medveďom voziť sa v kruhu manéže.

Lada Niva odolala skúške času a vo svete má doslova s nikým neporovnateľné množstvo fanúšikov.